kolmapäev, 6. mai 2009

Barcelona võitja intervjuu 1996 aastal.

1992 aastal võitis meeste klassis prantslane Sebastien Flute (SF). Praegusel hetkel ta enam tippsportlane ei ole, kuid tegeleb vibuspordindusega aktiivselt. NT. turul on temanimeline vibu koos vajalike muude detailidega, peaaegu alati näen ma teda Prantsusmaal suurvõistlustel millegagi tegelemas ja kohalikele seminaridel tõlkimas.


Nagu me peaaegu kõik, alustas ka tema vibulaskmist enda tehtud mänguvibust. 1995 aastal SF ei pidanud ennast profisportlaseks, kuid tänu sponsoritele (Yamaha, kohalik pank ja linn) suutis ta ennast täielikult vibuspordist elatuda.

SF- üks põhimõtteid treeningul oli ennast võistlussituatsiooni panna ja osaleda võimalikult paljudel turniiridel (väiksematel), et harjutada suure pinge all laskmist. Füüsilises treeningus pidas ta väga tähtsaks just vastupidavust. Iga nädal vähemalt 2 x 45 min jooksu. Intervjuu eelsel nädalal oli ta just jooksnud maratoni.

Veel rääkis mees oma elu suurimast õnnestumisest (olumpiavõit) ja suurimast ebaõnnest (Jakarta MM-i 69 koht), millega kadus selleks aastaks OM-i koha saamise võimalus. Kuid ta lubas ennast kokku võtta ja teistel võistlustel see koht saada. Nagu me teame, saigi ta osaleda Atlantas, Sydneys ja ka Ateenas. Tegelikult on tema jaoks alati olnud suur saavutus pääseda olümpiamängudele.

Algajatele soovitab ta vibusporti alati armastuse ja entusiastiga teha. Peab olema lõpus, distsiplineeritud ja töökas.


 

Bogensport Magazin Juuli/August 1996



 

esmaspäev, 4. mai 2009

1995 a. ja 1500$ kuus

Eelmisel reedel leidsin enda juurest 3 vana ajakirja. Kõik need olid Bogensport Magazin -id ja aastast 1996 ja üks isegi 1995. Lehitsesin siis neid päris korralikult ja leidsin, et vanasti oli see ajakiri rohkem metsalaskmisele pühendatud, kuid ei puudunud ka huvitavad artiklid olümpiaspordist.

95. aasta MM-l Jakartas võitsid Korea meeskond (maailmarekordiga) ja naiskond kulla millele lisandus meeste individuaalne esikoht. Esimest korda 13 aasta jooksul ei olnud Korea naine individuaalselt esimene vaid kolmas. PS! Võitis Natalia Valeeva (tol ajal Moldovast). Natalia Valeeva võitis ka 2007 a. MM-i Leiptzigis, kuid siis oli ta juba aastaid esindanud Itaaliat.

Vibuajakirja huvitaski selle viburiigi süsteem ja treening, ning küsimustele vastasid peatreener Lee Ki-sik ja manager Jong-Cham Youn. Ma ei hakka siin küsimusi kirjutama, vaid refereerin vastuseid.

  1. Koreas hakatakse juba algkoolist otsima andekaid laskjaid, et nad peale ülikoolimeeskonda hakkaksid professionaaliks.
  2. 3 esimest kuud ei lasta üldse vaid õpitakse teooriat.
  3. Profid treenivad keskmiselt 230 päeva aastas ja 4 tundi päevas
  4. Iga päev umbes 20 minutit Mental Training, peale laskmise tegeletakse ujumisega, tehakse kergete raskustega jõutreeningut, mis kõik päädib saunaskäiguga.
  5. Koreas on umbes 1500 vibulaskjat ja 20 sellist võistkonda, kes võiksid nii meestes kui ka naistes tulla maailmameistriks.
  6. Tänu peasponsorile Hyundaile, kes aastas annab miljon dollarit vibuspordile, saavad koondise liikmed iga kuu 1500$. Ja kui keegi on võitnud suurturniiri, siis ta PEAB koondisest lahkuma. Eemaldumisega saavad meistrid elulõpuni kuni 2000$ kuus pensioni ja maja.